Turecko – cestovní doklady a celní předpisy
!!! Ministerstvo zahraničních věcí ČR oznamuje, že vláda Turecké republiky zrušila s účinností od 1.1.2005 vízovou povinnost pro české občany, kteří navštíví Turecko za účelem turistiky na dobu max. 90 dnů. !!!
Občané ČR cestující do Turecké republiky musí mít platný cestovní doklad, jehož doba platnosti přesahuje minimálně o 3 měsíce dobu plánovaného pobytu, resp. dobu platnosti uděleného víza.
Při celním odbavení na příjezdu do země mohou být pasu vyznačeny všechny cennější předměty (např. fotoaparáty, notebooky atd.) za účelem kontroly o pohybu předmětů při výjezdu. Ostré náboje a zbraně nesmějí být dovezeny bez zvláštního povolení.
V případě, že se jedná o cestu z Turecka do země EU či ze země EU do Turecka, lze v hotovosti dovézt/vyvézt maximálně 10 000 EUR, či ekvivalent této částky. Pokud se bude jednat o cestu z Turecka do třetí země či ze třetí země do Turecka, platí maximální limit hotovosti ve výši 5 000 USD, či jeho evkivalentu.
Vývoz starožitných předmětů (starších 100 let) je zakázán. Při vývozu nově vyrobeného koberce je nutno předložit doklad o koupi. Vývoz starších cenných předmětů podléhá povolení Generálního ředitelství pro správu muzeí. Při koupi drahých koberců a uměleckých předmětů doporučujeme zejména v turistických oblastech zvýšenou obezřetnost s ohledem na časté případy podvodů.
Bezcelně lze do Turecka dovézt 200 ks cigaret, 50 ks cigár (tj. doutníků, jejichž váha nepřesahuje 3 g), 10 ks doutníků, 200 g cigaretového tabáku společně s 200 ks cigaretových papírků (nebo 200 g dýmkového tabáku nebo 200 g žvýkacího tabáku nebo 50 g šňupacího tabáku), 1 kg kávy, 1 kg instantní kávy, 500 g čaje, 1 kg cukrovinek, 1 kg čokolády, 1 láhev alkoholických nápojů o obsahu 100 cl nebo 2 láhve alkoholických nápojů o obsahu 75 cl, 5 balení parfému, toaletní vody nebo vody po holení, jejichž obsah nesmí přesahovat 120 ml. Léky, léčiva a zdravotní potřeby je možné bezcelně dovážet pouze pro osobní potřebu.
Obecně osvobození od cla platí pro zboží, jehož celková hodnota nepřekračuje 300 EUR, v případě dětí mladších 15 let je tato částka stanovena na 145 EUR. Podsekretariát celnic však má právo osvobození od cla omezit v závislosti na charakteru a množství zboží.
Zakázán je dovoz drog a jiných omamných látek, obchodování s nimi a jejich spotřeba. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram) hrozí trest odnětí svobody ve výši 10 až 20 let a vysoké peněžité tresty. Nedovolený prodej, nabídka k prodeji, držení omamné nebo psychotropní látky za účelem nabídky, její transport či zprostředkování prodeje se trestá vysokou pokutou a odnětím svobody na 4 až 10 let. K dvojnásobnému zvýšení trestu dochází v případě, že omamnou a psychotropní látkou je heroin, kokain či morfin. Ke zvyšování trestního postihu dochází také, pokud se jedná o organizování trestné činnosti související s drogami či pokud je páchána vůči osobám mladším 18 let. Trestné je rovněž šíření toxikomanie.
Turecko – zdravotní péče a důležitá telefonní čísla:
Mezi ČR a TR existuje smlouva o sociálním zabezpečení, která pokrývá i zdravotní péči. Dle této dohody mají občané ČR v akutním případě nárok na bezplatné ošetření ve státních zdravotnických zařízeních, resp. na následné proplacení takto provedeného ošetření po návratu do ČR.
Neexistují žádná omezení při poskytování zdravotní péče cizincům. Soukromá zdravotnická zařízení jsou na velmi dobré evropské úrovni; státní zařízení v hlavních centrech jsou na slušné úrovni.
Důležitá telefonní čísla:
Policie: 155
První pomoc: 112
Hasiči: 110
Jandarma (četníci) 156
Turecko – důležité informace, zajímavosti
Turecko je poslední dobou velmi navštěvovaná země, zejména lidmi, kteří tráví většinu času na hotelových plážích v přímořských letoviscích, v Istanbulu a nebo na několika významných památkách. Je zde ale stále dost míst na klidné letní cestování a to i pro absolutní cestovatelské začátečníky. Je zde k vidění mnoho historických památek, zajímavých staveb, ale i rozmanitá krajina. Cestování je nenáročné a bezpečnostní situace bez problémů a to i na východě země, ač to možná na první pohled nevypadá.
Drobná kriminalita (krádeže, podvody) je v hlavních turistických oblastech poměrně častá. Rozhodně nemůžeme doporučit přespávání pod širým nebem nebo ponechávání osobních věcí, dokladů, peněžní hotovosti atd. na nestřežených místech.
V Turecku je věnována velká úcta státním symbolům, jako je vlajka nebo obrazy či sochy zakladatele státu Mustafy Kemala Atatürka.
Vstupní brána Orientu: Turecko je výbornou zemí pro seznámení se s tzv. „třetím“ světem pro ty, kteří chtějí začít cestovat mimo Evropu a nemají moc zkušeností, nebo odvahu jet někam jinam, nebo dostatek peněz, nebo všechno dohromady. Turecko je exotická země a zároveň dostatečně levná, proto patří právem mezi oblíbené cíle.
S čím se v Turecku seznámíte:
– že svět není jen Evropa (i když Turecko je kulturně relativně hodně blízko Evropě)
– že lidé na východ od Řecka jsou často daleko příjemnější a spontánnější než my, křečovití Evropané
– že smlouvání je běžný způsob nejen nakupování, ale prostě sociální komunikace
– že čas nemusí mít všude stejný význam a čím východněji, tím relativnější veličinou se stává
– že dopřát si exotickou dovolenou nemusí být vůbec drahé, ba dokonce to může být (a i bude) daleko levnější než stejně dlouhá (a nesrovnatelně méně exotická) dovolená v Evropě
Skvělým zážitkem je návštěva tureckých lázní. V některých se ženy koupou společně s muži, z bezpečnostních důvodů by měly ale alespoň některé znát.
Doporučení: Nedoporučujeme pít vodu z vodovodu, ale kupovat vodu balenou. Vzhledem k tomu, že převažujícím náboženstvím je islám, doporučujeme, zejména ve městech, mít na sobě decentnější oblečení – zahalená ramena a sukně nebo kalhoty pod kolena. Nejpřísnější pravidla z hlediska oblečení platí při návštěvě mešit – ženám se doporučuje na hlavě mít šátek, dlouhý rukáv a dlouhou sukni nebo kalhoty, muži nesmí mít krátké kalhoty a tílka bez rukávů. Na frekventovanějších místech je šátek ženám buď zapůjčen, nebo již není vyžadován. Fotografovat se v mešitách smí, ale ne modlící se muslimy. Během bohoslužeb se turisté do mešit nepouštějí.
Klima je středomořské na jižním a západním pobřeží, subtropické a deštivé na černomořském pobřeží a kontinentální ve vnitrozemí, průměrná teplota v Ankaře 0°C v lednu a 29°C v srpnu.
Bezpečnostní rizika: Poměrně časté je také okrádání turistů v hlavních turistických letoviscích a v Istanbulu. Mimo turistická letoviska je nutno počítat s možností, že samotná žena vzbudí pozornost. Naprostá většina Turecka je ale bezpečná a příjemná a Turci patří mezi velmi pohodové lidi. Bezpečnostní situace je srovnatelná s Evropou. Přepadení jsou v Turecku méně častá než v Evropě.
Jiná rizika: Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram takové látky) hrozí odnětí svobody na 10 až 20 let. Nedovolený prodej narkotik, jejich transport či zprostředkování prodeje se trestá vězením až na 4 až 10 let. K dvojnásobnému zvýšení trestu dochází v případě, že omamnou či psychotropní látkou je heroin, kokain či morfin.
Měna: Turecká lira (TL). Bankovky: 5, 10, 20, 50, 100 a 200 lir. Mince: 0,05; 0,1; 0,25; 0,5 a 1 lira. Akceptují se American Express, Access/Mastercard, Diners Club a Visa. Přijímají je v hotelích, restauracích a větších obchodech. Na východě ale s použitím platební karty moc nepočítejte, lze z ní ale vybrat peníze v bankomatech. Protože se kurs turecké liry k dolaru často mění, je lepší vyměnit jen nutnou část peněz a zbytek ponechat v jiné měně.
Přísně zakázán je vývoz starožitností. Důkaz o nákupu musí být prezentován v případě vývozu nových koberců. Hodnotné osobní předměty mohou být vyváženy pouze pokud byly deklarovány při příjezdu a zapsány do pasu nebo pokud byly nakoupeny za legálně vyměněné peníze (je požadován důkaz).
Banky: pondělí až pátek 8.30 – 12.00 a 13.30 – 17.00, někdy do 17.30; směnárny někdy i do 19.00.
Pošty: pondělí až pátek 8.00 – 12.00 a 13.00 – 17.30.
Obchody: pondělí až sobota 9.00 – 20.00, obchody s potravinami bývají otevřeny i déle. Některé však mohou být v létě zavřeny během odpoledne. Obchody se starožitnostmi, bižuterií, koberci, šperky a suvenýry pro turisty bývají otevřeny od 9.00 do 13.00 hod. a od 14.00 do 19.00 hod. v pracovní dny a od 9.00 do 12.00 hod. a 13.00 až 19.00 hod. o sobotách.
Muzea: úterý až neděle 8.30 – 12.00 a 13.30 – 17.00 v zimě, 8.30 – 17.30 v létě, (slavný palác Topkapi je zavřen místo v pondělí vždy v úterý, Hagia Sofia v Istanbulu je zavřená v pondělí, Velký a Egyptský bazar v Istanbulu jsou zavřené v neděli).
Poštovné: Evropa: pohled: 1,1 YTL. Známky jsou prodávány na poštách. Pošty jsou nadepsány žlutým nápisem ”PTT”.
Elektrické napětí: 230 V (jako v ČR). Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Někdy se může vyskytnout také zástrčka s dvojicí kulatých kolíků s roztečí 19 mm a otvorem se zemnicím vodičem. Průměr všech kolíků je 4,8 mm. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér. Není problém dobíjet fotoaparáty, videokamery, mobilní telefony. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér.
Vítejte v Turecku, v zemi, na kterou dopadají sluneční paprsky 300 dní v roce. Během historie si obyvatelé této země našli mnoho způsobů, jak vyjádřit lásku ke Slunci v různých symbolech, sám název jejich vlasti Anatolie znamená „země matky slunce“. Turecko, to jsou kvetoucí louky u Eufratu a Tigridu, zalesněné svahy pohoří u Černého moře, osamělé pláže Lykijské riviéry a Egejského pobřeží.
O Turecku se říká, že je mostem mezi Evropou a Asií. Spojuje západní svět s Blízkým Východem, křesťanství s islámem, staré civilizace a dnešek. Celá staletí se tu střetávaly a prolínaly různé kultury. V dějinách je turecká společnost dědicem a nástupcem ojedinělé vyspělé kultury, která dokonale formovala a dodnes utváří její prostředí. Po staletí představuje víru a porozumění založené na vzájemné úctě a respektu. Mnoho jiných zemí může nabídnout slunce a jedinečné pláže, ale nikde na světě se nenachází tolik kulturních seskupení, ať již z hlediska historické posloupnosti nebo polohy, jako zde v Malé Asii. Chetité, Urartové, Frýgové, Lýkové, Lýdové, Kárové, Řekové, Římané, Byzantinci, Gruzínci, Arméni, Arabové, Peršané, Kurdové a zejména turečtí Seldžukové a Osmani po sobě zanechali městské brány, chrámy, hrobky, amfiteátry, kostely, mosty, karavanseraie, mešity a paláce.
Právem je Turecko označováno za největší muzeum světa pod širým nebem. Kde jinde byste našli tolik bohů, filozofů, vědců a hrdinů? Bůh umění Apollón, bohyně plodnosti a hojnosti Artemis, praotec Noe, který v této zemi zakotvil během biblické potopy, bohyně lásky Afrodite, bůh vína Dionýsos, slavný básník Homér, Marcus Antonius a Kleopatra, kteří si vybrali Anatolii pro svou svatební cestu, Panna Marie, sv. Jan a sv. Pavel, kteří přinesli křesťanskou víru, Alexandr Veliký, který neodolal lákadlům Malé Asie, Paris, Caesar, který v Malé Asii řekl své „Veni, vidi, vici“, matematik Thales, král Midas, který chtěl vše proměnit ve zlato, otec historie Herodotos, vojevůdce Hanibal, Diogenes, který hledal pravdu v sudu, Marco Polo – známý cestovatel a mnoho dalších. Turecko, to je země s příslovečnou pohostinností a přátelskou srdečností obyvatel k cizincům.
Turecko se rozkládá na jihovýchodním výběžku Balkánského poloostrova a na Maloasijském poloostrově. Celková rozloha je asi 780 000 km2, z nichž 97 % patří Asii a 3% Evropě. Obě části jsou od sebe odděleny mořskými úžinami Bospor a Dardanely, mezi nimiž je Marmarské moře.
Krajina je převážně hornatá. Dominantou severu země je Pontské pohoří, ve středu země se nachází hornatá Anatolie, východní část lemuje Arménská vysočina s nejvyšší horou země Velkým Araratem. Na jihu je pohoří Taurus. Turecko omývají vody tří moří. Na severu Černé moře, na západě Egejské a na jihu Středozemní. Největšími řekami Turecka jsou Eufrat a Tigris.
Počet obyvatel Turecka se prudce zvyšuje. Z 14 mil. v době vyhlášení republiky r. 1923 vzrostl jejich počet do současnosti na 72 miliónů. Nejlidnatější město Istanbul má přes 12 mil. obyvatel. Přestože 99% obyvatel tvoří muslimové, díky Atatürkovým reformním opatřením se Turecko stalo světským státem. Kromě muslimů zde žijí také řečtí, arménští a syrsko-pravoslavní křesťané a Židé. Turecká republika je demokratickým, mnohonárodnostním a světským státem. Je členem organizace NATO a mimořádným členem společenství evropského trhu. Struktura současných tureckých vládních institucí vyplývá z ústavy z r. 1982, kterou doplňuje řada dodatků z r. 1987.
Úředním jazykem je turečtina. Dnes se používá arabské písmo pouze v arabštině v mešitách, školách koránu, na svatých předmětech a suvenýrech. Psát turečtinu arabským písmem je zakázáno a trestné. Nejrozšířenějším cizím jazykem je němčina, pravděpodobně následkem silné invaze Turků za prací do západního Německa a také vysokého počtu německých turistů.
Turecká kuchyně je považována za jednu z nejzdravějších. Díky své výhodné poloze využívá Turecko hlavně bohaté nabídky ryb a mořských živočichů, čerstvé zeleniny a ovoce po celý rok. Tradiční nabídka jídel představuje velké množství ryb, skopové, jehněčí a drůbeží maso, zeleninové saláty, ovoce, přílohy jako jsou opečené brambory, fazole, rýže, chleba a různé druhy dezertů. Tradičním nápojem je rakije – lihovina vyrobená z hrozinek a ochucená anýzem, dále ayran – bílý jogurt ředěný vodou a silný čaj, který je servírován v malých elegantních skleničkách několikrát denně.
Ceny v Turecku jsou pro tuzemce v mnoha případech příjemné, některé zboží tu lze koupit levněji než v tuzemsku. Typická pochoutka kebab, obdoba řeckého gyrosu, se na ulicích prodává v přepočtu za 30 až 40 korun. Dražší jsou mléčné výrobky, uzeniny a alkohol. Za ceny podobné tuzemským lze nakupovat v supermarketech – například sítě Migros, Yimpaš, Tansaš, které jsou v každém větším městě. Potraviny se často nabízejí i v koloniálech s obsluhou. Jejich záludností je, že tu chybí cenovky, ale narozdíl od jiných míst, kde rovněž obchodníci cenu neuvádějí, se nesmlouvá. O ceně se smlouvá především v typických tureckých bazarech, které se ve velkých městech konají každý den. Cena, která se řekne jako první, rozhodně neplatí. Bývá totiž asi třikrát vyšší než reálná hodnota zboží. Platit lze i západní měnou (dolar, Euro, libra, švýcarský frank, v Istanbulu na Velkém bazaru berou i české koruny), ale týká se to jen hlavních turistických letovisek, ne obchodů s potravinami!
Turecká kuchyně patří k nejlepším a nejzdravějším na světě. Ovlivňovaly ji kulinářské zvyklosti mnoha kultur a národů. Během staletí se vytříbily, a tak turecká kuchyně vyniká výběrem, vyváženými a vzájemně se doplňujícími kombinacemi a pestrou paletou chutí. Díky své zeměpisné poloze Turecko čerpá z vlastních zásob velké množství ryb a dalších darů moře a příhodné klimatické podmínky přinášejí po celý rok hojnost čerstvé zeleniny a ovoce. Zeleninové saláty vám doporučujeme ochutit zálivkou z olivového oleje a citrónu nebo jogurtovou s česnekem a mátou, která blahodárně působí na zažívací ústrojí. Ovoce, zvláště meloun, nechybí ani při snídani.
Z mas je v turecké kuchyni nejrozšířenější skopové. Pokud nad ním doma ohrnujete nos, v Turecku vám určitě zachutná. Není tak tučné jako naše skopové, protože ovce se nechovají v Turecku pro vlnu, ale pro maso, a to voní bylinkami, které spásají. Plátky skopového, odkrajované z úhledného kužele na velikém špízu, který se opéká nad ohněm, poznáte podle vůně již zdaleka. Čichové buňky také příjemně podráždí vůně rožněných mořských ryb. V turecké kuchyni se hojně využívá mleté maso, především na köfte, podobné našim karbanátkům. K jídlu se pije obyčejná voda, a byť s Tureckem spojujeme kávu, mnohem rozšířenějším nápojem je čaj, bez něhož se neobejde žádné posezení. Když se procházíte uličkami měst, každou chvíli se kolem vás mihne číšník s tácem čajových skleniček, uprostřed mírně zúžených právě do dlaně. Běžná denní dávka se pohybuje kolem deseti skleniček. Když budete velmi unaveni, požádejte o ayran, který zaručeně osvěží. Tento slabě osolený nápoj vznikne rozředěním bílého jogurtu vodou. Z alkoholických nápojů je nejtypičtější raki, která se připravuje z hrozinek a ochucuje anýzem. Podává se vychlazená, obvykle ředěná vodou, čímž získává bílou barvu. Pozvedá náladu a rychle stoupá do hlavy.
Hotely nabízejí švédské stoly nebo servírované menu evropských jídel a tureckých specialit. Na východě země převažuje stravování formou jednotného menu bez možnosti výběru: většinou polévka, zeleninový salát, hlavní jídlo, dezert – většinou ovoce. Forma stravování je závislá na kategorii daného hotelu a sezóně. Termín „švédské stoly“ lze v Turecku všeobecně rozdělit na: švédské stoly – hotel vyšší kategorie – výběr ze 2 až 4 hlavních jídel a příloh, mnoha druhů salátů, ovoce, zeleniny a moučníků; bufet – hotely nižší kategorie – jedno až dvě hlavní jídla, příloha a několik druhů salátů. Alkoholické a nealkoholické nápoje je možné koupit při jídle v restauraci nebo v obchodech. Vzhledem k vysokým teplotám je třeba dbát na dostatečný přísun tekutin.
Ten, kdo si chce z Turecka odvézt jako suvenýr zlato nebo kožené věci, měl by dát před bazarem přednost kamennému obchodu, kde bude mít záruku, že nekoupí jen dobře vypadající cetku. Národním nápojem je Rakie, na rozdíl od Balkánu je to ale anýzovka. Láhev 0.7 litru vyjde v přepočtu na 400 Kč. Oblíbené jsou suvenýry s motivem Alláhova oka, koření, stříbrné šperky a kožená móda. Můžete si odvézt také ručně tkaný koberec. Ceny se velmi liší, závisí na kvalitě, velikosti a druhu použitého materiálu, nejdražší jsou hedvábné (cena dosahuje až několika tisíc USD). Typickým produktem je také vodní dýmka.
Zastoupení ČR v Turecku
Turecko – Velvyslanectví Ankara
Velvyslanectví České republiky v Turecku
Embassy of the Czech Republic
Kaptanpasa Sokak No. 15, G.O.P., Ankara 06700
Telefon ústředna (strom)-0090312/4056139, recepce (přímá)-4056965, KO-4056954 V případě naléhavé potřeby mohou čeští občané, kteří se ocitnou v nouzi, kontaktovat stálou konzulární a diplomatickou službu Velvyslanectví Ankara na čísle +90 532 375 1387
Fax 0090312/4463084, KO-4477395
ankara@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/ankara
Vedoucí úřadu PhDr. Václav HUBINGER, CSc.
Funkce velvyslanec
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Tureckou republiku
Časový posun +1 hod.
Provozní hodiny úřadu pondělí – čtvrtek 08.30 – 17.00, pátek 08.30 – 14.00
úřední hodiny pro veřejnost: pondělí – čtvrtek 9.00 – 16.00, pátek 09.00 – 12.00