Tunisko

 

Tunisko – rady na cestu            

Tunisko – celní předpisy, cestovní doklady:

Platnost pasu musí překračovat alespoň o 3 měsíce plánovanou dobu pobytu. Očkovací průkaz se nevyžaduje, žádné očkování není povinné. Výjimkou mohou být cestovatelé přijíždějící ze zemí s výskytem žluté zimnice (např. při tranzitní cestě ze subsaharské Afriky).

Při vstupu do celního a pasového pásma je nutno předložit kromě pasu ještě vyplněnou registrační kartu (cestovatel ji obvykle obdrží ještě na palubě letadla). Pasový úředník vrátí spodní díl, který je nutno odevzdat při odjezdu.

 

 

Pro organizovanou turistiku (s voucherem cestovní kanceláře) není vízová povinnost. Účastníci organizované turistiky (bez víza) však nemohou během pobytu v Tunisku vycestovat do sousedních zemí.
Individuální cestovatelé vízum mít musí! Jestliže se jim (zejména při využití charterových letů) podaří vstoupit na území Tuniska bez víza, jedná se pouze o nepozornost cizinecké policie, nikoli o potvrzení legálnosti pobytu. V případě kontroly pořádkovými orgány hrozí za nelegální pobyt sankce, včetně policejního zadržení.

Bezcelně je možno dovézt alkoholické nápoje do obsahu 25% alkoholu 2 litry na osobu, nad 25 % alkoholu 1 litr na osobu, 400 ks cigaret, 100 ks doutníků nebo 250 g tabáku na osobu, 1/4 l parfému a 1 l toaletní vody na osobu.

Na přechodnou dobu lze dovézt: až 2 fotoaparáty a 20 filmů pro vlastní potřebu, 1 kameru a 20 filmů, sportovní potřeby, hudební nástroje, 1 dalekohled, 1 osobní počítač, 1 radiomagnetofon, CD přehrávač apod. Dovezené osobní věci musí být znovu vyvezeny.

Je zakázáno dovážet zbraně všech druhů kromě řádně registrovaných loveckých, explozivní materiál, omamné a psychotropní látky, pornografii, produkty a zboží, které mohou ohrozit bezpečnost, zdraví, náboženské cítění a morálku veřejnosti. Tuniské úřady velmi tvrdě postihují držení a užívání psychotropních látek.

 

 

K vývozu místní flóry a fauny je nutné povolení ministerstva zemědělství, vývoz antických předmětů je možný pouze na povolení ministerstva kultury.
Je zakázán dovoz i vývoz tuniských dinárů. Zbude-li určitá částka místní měny, je možno ji směnit zpět na valuty; lze proto doporučit postupnou směnu podle potřeby a uchovávat si pro případ zpětné směny stvrzenky vydané směnárnou.

Do Tuniska je dovoleno dovážet veškeré cizí valuty, cestovní šeky a platební a úvěrové karty; cizí valuty do hodnoty cca 30 000 Kč, v případě částky převyšující uvedenou hodnotu je třeba o tom informovat při celním a devizovém odbavení při příjezdu, případný vývoz nedeklarované částky deviz je sankcionován odebráním peněz a pokutou ve výši odebrané částky a případně dalšími úředními postupy. Kontrolu vývozu deviz a dinárů pravidelně provádí celní kontroloři po pasovém odbavení na mezinárodních letištích.

 

 

Tunisko – důležité informace:

Všeobecná bezpečnostní situace v Tunisku je poměrně dobrá, nicméně se vyskytují případy krádeží, někdy i s použitím násilí (loupežná přepadení), přičemž výjimkou nejsou ani turistická střediska. Mimořádné opatrnosti by měly dbát osamělé ženy: neprocházet se samy odlehlými a málo frekventovanými místy, v noci se nepohybovat mimo rušné turistické zóny. V zájmu vlastní bezpečnosti by se měly snažit neupoutávat pozornost příliš odhalujícím oblečením a nenavazovat komunikaci s neznámými muži.

Turisté mohou např. při řešení krádeží požádat o součinnost ubytovací zařízení. které vyhodnotí, jaké policejní složce věc ohlásit, a může napomoci i při komunikaci. Při jednání s policií bývá obtížné vyžádání policejního protokolu o oznámení krádeže. Zpravidla je vydáváno pouze potvrzení o nahlášení ztráty. Pro případné řízení o pojistné události je však policejní protokol nezbytný. Vzhledem k tomu, že je sepsán zpravidla v arabštině, je nutná přítomnost delegáta cestovní kanceláře.

Nesmí se fotografovat vládní, policejní a vojenské objekty, nádraží, letiště a další budovy označené tuniskou vlajkou (např. prezidentský palác a hlavní sídla místních HSP, včetně národní televizní stanice) a uniformované osoby. Vstup do mešit v době modliteb je nevěřícím zakázán. Zakázáno je fotit i ty muslimy, kteří svůj rituál provádějí mimo mešitu. Při focení místních obyvatel se doporučuje požádat je o svolení.
Od roku 1980 je zakázáno fotografovat židovské objekty, které jsou přísně střeženy policií. Je třeba respektovat zákaz vstupu do blízkosti těchto objektů, pokud je u nich vymezen prostor s policejní hlídkou.

Přístup k cizincům je velmi tolerantní, přesto nelze zapomínat, že Tunisko je zemí muslimskou. Tomu je třeba přizpůsobit chování (např. pokud jde o navazování kontaktů s místními dívkami a požívání alkoholu) a oblékání (zejména mimo turistické zóny vynechat příliš “úsporné” modely).

V průběhu roku 2003 zahájila činnost mravnostní policie, která namátkově legitimuje smíšenou společnost mladých lidí, nevyjímaje páry, u nichž prověřuje, zda jsou manžely a zda jejich chování odpovídá pravidlům muslimské společnosti. Stejným způsobem jsou prověřováni místní obyvatelé ve společnosti cizinců, a to zejména v nočních hodinách v okolí zábavních podniků.

Do Tuniska směřuje většina turistů pod ochrannými křídly cestovních kanceláří se zajištěným ubytováním i stravováním. Nákupy se tedy nejčastěji týkají nápojů či suvenýrů nebo posezení v kavárnách. Do země ještě nedorazil boom supermarketů, takže obchodní síť tam má nejčastěji podobu menších soukromých obchůdků typu „koloniál“ tedy s nabídkou všeho. Ceny jsou vesměs jednotné a příliš se od sebe neliší. Jiné je to v případě tržišť – tam je smlouvání součástí nákupního obřadu a ceny je možné usmlouvat až na tři pětiny původní ceny. I v Tunisku platí to, co i v jiných přímořských zemích – na turisticky atraktivním pobřeží se prodává dráž než ve vnitrozemí.

I směna peněz má v Tunisku jinou podobu než ve většině ostatních míst prázdninových pobytů. Tuniský dinár není volně směnitelnou měnou, nelze jej tedy nakoupit už před odletem do země. Ve všech směnárnách platí státem centrálně stanovený kurs, je tedy jedno, kde turista směnu valut uskuteční. Měna se nesmí dovážet ani vyvážet, lze však směnit zpět za valuty zbytek směněných peněz. Je nutné předložit doklad ze směnárny.

Velmi levně je možné se dopravovat ve městech či mezi městy pomocí taxíků. Kilometr cesty vyjde na 9 Kč, půjčení auta je o hodně dražší. Není potřeba mezinárodní řidičský průkaz, ale za jeden den půjčeného auta zaplatí 80 až 120 TD. Řidič musí být starší 21 let.

Za vše vyžadováno spropitné, zpravidla 1 TD (řidič zájezdového autobusu, pokojská, číšník, fotograf atd.).

Suvenýry:

Výrobky z tepané mědi, předměty vyřezávané z olivového dřeva, kožené výrobky, keramika, šperky (berberské, punské, římské – lépe kupovat v obchodech), žádané jsou ručně tkané koberce, ozdobené ptačí klece (bazar Sidi Bou Said), hrnčířské výrobky (Nabeul), pouštní růže (Tozeur), mořské houby (Sfax či ostrov Djerba) či nejrůznější druhy koření.

Elektrické napětí:

230 V (jako v ČR). Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Někdy se může vyskytnout také zástrčka s dvojicí kulatých kolíků s roztečí 19 mm a otvorem se zemnicím vodičem. Průměr všech kolíků je 4,8 mm. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér. Není problém dobíjet fotoaparáty, videokamery, mobilní telefony. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér.

 

 

Zdraví:
V případě nutnosti je nejlepší obrátit se na ubytovací zařízení, které zajistí lékařskou pomoc. Do Tuniska je nezbytné cestovat se zdravotním pojištěním pro zahraničí.Tunisko disponuje státními i soukromými zdravotnickými zařízeními a lékařský personál je většinou na dobré profesionální úrovni. Povinné očkování neexistuje. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A a B.

Důležitá telefonní čísla:

Hasiči (civilní ochrana): 198
Lékařská záchranná služba: 190
Policie 197
Hl. město Tunis:
Rychlá zdravotní služba ambulance: 71724080, 71725555
Lékařská pohotovost (Allo Docteur): 71781000, 21380884
Policie: 71846846
Odtahová služba (SOS Remorquage): 71801211, 71840840

Klimatické podmínky

Severní část Tuniska má klima subtropické středomořské, tedy příjemně teplá léta a delší mírné zimy. Na jihu panuje vnitrozemské, typicky „africké“ podnebí: zatímco letní denní teploty mohou v polopouštích a pouštích Sahary dosahovat až 40°C, klesají v noci překvapivě až k nule. Průměrné teploty vzduchu na pobřeží jsou v květnu 25°C, v červnu 29°C, v červenci 32°C, v srpnu 30°C, září 30°C, říjnu 25°C a listopadu 25°C. Množství srážek závisí na ročním období, a také na nadmořské výšce. Od 1 500 mm ročně v nejvyšších horách až po 0 mm i po několik let za sebou ve vnitrozemské poušti. Srážek ubývá směrem k jihu.
Ceny potravin v Tunisku:

Jídlo a restaurace:

Dodržujte pitný režim. Nepijte nikdy vodu z vodovodu, jde většinou o vodu z vodovodu, která může být mírně slaná. Doporučujeme kupovat vodu pouze balenou. Můžete tak předejít případným zažívacím potížím. Vzhledem k odlišným klimatickým podmínkám v Tunisku, doporučujeme klientům, aby nemíchali velké množství ostrých a těžce stravitelných pokrmů a aby si s sebou vzali léky proti střevním a zažívacím potížím (Endiaron, Reasec, Imodium, apod.).

Ve většině hotelů a restaurací mají jídelní lístky ve francouzštině, angličtině a němčině. V nabídce naleznete jídla místní i evropské, nejčastěji francouzské kuchyně. Pokrmy zpravidla připravované na olivovém oleji se skládají z množství zeleniny, oliv, ryb, kuřecího, skopového nebo hovězího masa a jsou hodně kořeněné.

V nabídce je rovněž nepřeberné množství ryb upravených na tisíce způsobů.

 

 

Speciality:

mechoia (salát z rajčat, zeleného a červeného pepře, natvrdo uvařených vajec, tuňáka a kapary se zálivkou z olivového oleje a citrónové šťávy), brik (placka z tenkého těsta plněná vejcem, kapary, petrželí popř. mletým masem), kus-kus (zrnitá hmota z pšeničné krupice vařená nad párou, smíchaná s rajskou omáčkou, zeleninou a masem), šorba (hustá polévka z masa, petržele, celeru, rajčat a drobných těstovin), harisa. Oblíbené jsou tuniské sladkosti, vyráběné hlavně z oříšků, mandlí a medu, nezapomeňte ochutnat bukhu (brandy z fíků), tibarin (jemný likér z datlí) či lehké a osvěžující pivo Celtia. Místní specialitou je silná aromatická káva a mátový čaj, kvalitní je víno Koudiat a fíková brandy Boukha.

Zastoupení ČR v Tunisku

Tunisko – Velvyslanectví Tunis

Velvyslanectví České republiky v Tunisku
Ambassade de la République Tcheque
98, rue de Palestine, BP 53, Tunis – Belvédere 1002
Telefon 00216/71.781.916, 71.780.456 – recepce
Fax 00216/71793228, KO-71802090
tunis@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/tunis

Vedoucí úřadu JUDr. Alexander Slabý
Funkce velvyslanec
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Tuniskou republiku
Časový posun -1 hod. v době letního času, 0 hod. v době zimního času
Provozní hodiny úřadu pondělí – pátek 07.45 – 16.15
úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí a čtvrtek 09.00 – 12.00, 13.00 – 14.00

ZDROJ